Парки‎ > ‎

Дюківський парк

Міська рада проводить інвентаризацію територій природно-заповідного фонду Одеси з метою їх збереження

Рішенням Одеської міської ради № 1176-V від 05.04.07р.
дано згоду на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду в м. Одесі, а саме:
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк ім. Т.Г. Шевченка (колишній Олександрівський міський парк), вул. Маразліївська;
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк санаторію ім. Чкалова, Французький бульвар, 85;
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк "Дюковський сад" (колишній парк "Перемога"), вул. Розкидайлівська, 56;
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк "Міський сад", вул. Дерибасівська, 22;
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк санаторію "Аркадія", Французький бульвар, 40;
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк ім. Котовського (гідропарк "Лузанівка"), Миколаївська дорога, 172 "а";
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва дендропарк "Перемоги" (колишній парк ім. В.І. Леніна), просп. Шевченка, 14;
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк ім. Ленінського комсомолу, вул. Мельницька, 32 "б";
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва дендропарк "Студентський", вул. Левітана, 46 "а";
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва парк "Юнацький", вул. Тіниста, 2.

Замовником проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду в м. Одесі визначено Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради.

Дане рішення міської ради прийнято відповідно до ст. 47 Закону України "Про землеустрій", Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004г. № 1094 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення".

Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Одеської міської ради із землеустрою та земельних правовідносин.

Дюківський сад

Дюковський сад - найстаріший одеський парк, який був розбитий за наказом Дюка де Рішельє, як належне обрамлення його літній резиденції в 1810 році. Через 16 років, після від'їзду герцога на батьківщину, до Франції, парк був подарований місту ад'ютантом герцога, полковником Стемпковський. Розташований на кордоні двох і понині не найсприятливіших історичних районів Одеси - Молдаванки та Слобідки, парк став досить швидко занепадати. Наступні градоначальники або були занадто зайняті більш важливими проблемами, або їх літні резиденції знаходилися ближче до моря, але жоден з них не зміг раз і на завжди привести парк в порядок.

Газета «Вечірня Одеса» кілька років тому наводила цікаве свідчення, датоване сотнею років тому. У популярному на той час періодичному виданні «Південна думка» від 17 вересня 1911 піднімалася так знайома нам, далеким нащадкам, проблема занедбаності цього парку: «Ви, звичайно, знаєте величезну, запущену, поцятковані брудними канавами, з покидьками, місцевість, яка зветься Дюківський садом. Вмирають пам'ятники, гинуть образи минулого, а наші муніципали, замість того, щоб зберегти їх, дають їм гинути дощенту ».

Своє по справжньому друге народження Дюковський сад отримав в 1949 році, коли на післявоєнному ентузіазмі трудящих був реконструйований і перейменований в парк «Перемога». Якістю проведеної реконструкції тут же скористалися режисери Фелікс Міронер і Марлен Хуцієв, які зняли в парку багато сцен знаменитого фільму «Весна на Зарічній вулиці». У 50-х роках на території парку були збудовані павільйони для обласної сільськогосподарської виставки. Однак чи то сільське господарство підвело, чи то належного відгуку в серцях городян ці заходи не викликали, але вже в кінці 1950-х парк «Перемога» стає спортивно-розважальним центром у нерозпещеної пам'ятками частині міста. Як пише у своїх спогадах письменник Лев Йосипович Штерн: «В одному з кутів великого ставка споруджують відкритий спортивний басейн, довжиною 50 метрів і 10-ти метрову вишку для стрибків, невелику трибуну для глядачів».

На самому ставку починає працювати човнова станція. Один за іншим відкриваються Зелений театр, музей китобійної флотилії, вхід в який був перекритий щелепою кита, Льодовий палац, Планетарій. У павільйонах сільськогосподарської виставки тепер розташовувалися піонертабору. В кінці 1970-х синусоїда розквіту парку починає повільно, але впевнено прагнути вниз, а прекрасні зміни, озвучені на січневому пленумі ЦК КПРС у 1987 році призводять до того, що в 1989 році КП «Парк Перемоги» переводять на госпрозрахунок.

Через кілька років правонаступником КП стає ТОВ «Центр Катюша», яка отримує 22 січня 2010 рішенням сесії одеської міської ради № 5375 24,5706 га землі парку в оренду, для «оздоровчих та рекреаційних цілей». Крім того, близько трьох гектарів паркової землі належить одному впливовому політику і бізнесмену. Називати його прізвище ми не будемо, скажемо тільки, що тенісний клуб, що знаходиться на цій ділянці, носить горду назву «Наталка». Також близько одного гектара землі вздовж вулиці Розкидайлівська вже давно віддано під житлову забудову. «Думська», розуміючи всю значимість даного парку для нашого міста, поспілкувалася з його адміністрацією, зафіксувавши той стан, в якому парк знаходиться зараз, і те, що планується створити на його базі в майбутньому.

Місце розташування Дюківський парк само по собі унікальне. Краєзнавці міста знають, що в далекі часи в районі вулиці Балківській протікала одна з нечисленних водних «артерій» міста. Після реконструкції даної території річка пішла під землю і саме її водами живляться всі ставки Дюківський саду. Місцями річка проходить настільки близько до землі, що створює болітця.

(До речі, швидкість виходу підземних вод у деяких місцях досягає 300-400 літрів за хвилину). Вода досить чиста, але за висновками фахівців надмірно мінералізована, і взимку замерзає при менших температурах, ніж ставки в сучасному парку «Перемоги». Переважна більшість будівель парку, на жаль, знаходяться в більш ніж жалюгідному стані. Однак і зараз деякі з них гідні - зрозуміло, тільки після повноцінної реставрації, - потрапити в туристичні визначні пам'ятки. У світлі такого антуражу спеціально зруйнована декорація будинку для фільму «Будинок з башточкою» Єви Нейман виглядає дуже органічно.
Навіть сама будівля резиденції Дюка де Рішельє, виглядає більш ніж пошарпаним, беручи до уваги, що саме воно несе найбільшу історичну цінність у всьому парку.
Та й вінчає цю будівлю корона французьких герцогів (Дюков).

Тут варто нагадати, що однією з умов дарування парку місту двісті років тому було неодмінна вимога: «щоб на дачі був збережений в недоторканності і утримуємо в справності будиночок герцога». Однак найбільше засмучує вигляд будівлі Льодового палацу, відновити яке, швидше за все, не вдасться. Воно знаходиться на території, яку орендує вищезгаданий одеський бізнесмен.

Вода в ставках цвіте постійно і безупинно. Свою лепту у вигляді пластикових і інших пляшок, із задоволенням вносять місцеві жителі і студенти Морського і Будівельного університету, що коротають вільний від занять час у парку. Раз на тиждень стави чистять - і займається цим, до речі, студент третього курсу Міжнародного Християнського Університету, майбутній журналіст.

Вдень тут можна зустріти багато молодих матусь і дітлахів. У темний час діб відвідувати цей парк, а особливо ту його частину, яка прилягає до залізничних колій, одеситам не радимо. Втім, парк і раніше мав досить «своєрідну» славу. У «веселі» 90-е гриміла на весь місто більярдна «Карамболь», розташована в цьому парку, причому далеко не якістю шляхетної гри, а тим, що саме її полюбили злочинні авторитети міста. Вистачало в ті ж роки в парку і перестрілок між бандитськими угрупуваннями ...

Зараз же - часи змінилися. Однак, як розповів нам працівник адміністрації ГО «Центр Катюша» Олександра, вандалізм в парку - справа буденна. Світильники в парку б'ють із завидною постійністю, незважаючи на те, що плафони тут спеціально встановлені небьющіеся. Кілька тижнів тому було понівечено невеликий магазинчик - хтось намагався дістатися до купюроприймача автомата вартістю 4000 євро.
А позавідомча охорона відмовляється працювати в парку на увазі того, що він не обгороджений.
За словами Олександра, все, що вдається робити в парку, а також прибирання його території, проходить за рахунок орендарів, ГО «Катюші».
І незважаючи на загальну занедбаність парку, є й цікаві нововведення. Наприклад, в одній із будівель на головній площі парку зовсім недавно відкрився «будинок для матусь», в якому молоді мами можуть безкоштовно і в людських умовах переповити своє чадо, зводити його в пристойну чисту вбиральню, або перечекати негоду. У літні місяці над ставком працює атракціон підвісної дороги.

На самому ставку стоїть невелика дитяча фортеця, проте вхід до неї чомусь закритий.
Басейн під відкритим небом не працює вже давно. За словами співробітника компанії, басейн був спочатку спроектований неправильно, що з часом призвело до деформації бетонної чаші - тепер вода з нього випливає сама, крізь тріщини.

Саме на місці цього басейну, за новим проектом, замовником. якого і є ТОВ «Центр Катюша», розташується 8-9 поверховий готель. Сам проект - більш ніж амбітний: за п'ять років планується не просто відновити, а повністю перетворити парк, розбивши його на кілька зон для дозвілля різних вікових груп.
У північній частині парку, і частини прилеглої до вулиці Маловського, буде побудовано музичний салон, інтернет-кафе, павільйони для занять музикою і живописом, треки для екстремальних видів спорту. Найменші зможуть «поспілкуватися» з макетами динозаврів у натуральну величину. Навколо малого, круглого ставу будуть розташовані розважальні заклади, кафе і ресторани. На великому ставку введуть в експлуатацію човнову прогулянкову станцію, а на місці, щодо мальовничій фортеці відродять планетарій.
Набережна ставу буде покрита палубної дошкою, північний схил терасують і побудують ресторан. У глибині парку, біля Розкидайлівська, буде розташовано офісне висотна будівля, адже як стверджує адміністрація, для обслуговування інфраструктури парку знадобиться близько 1000 працівників. За словами Олександра, жодне дерево при будівництві не постраждає і навіть планується висадити ще 4000 тисячі дерев - так як в парку і так достатньо ділянок, що залишилися від сільськогосподарських виставок радянської епохи.
Поки ж, говорячи об'єктивно, за той час, що парк перебуває у віданні Центру «Катюші», можна було зробити набагато більше, тому що, незважаючи ні на які ініціативи, Дюковський сад справляє гнітюче враження. Також невідомо, припадуть Чи до вподоби одеситам плани адміністрації побудувати в парку багатоповерхівки - готель і офісний будинок ... Замовники кажуть, що парк перетвориться через п'ять років. Що ж, як кажуть, поживемо-побачимо ...