Парки‎ > ‎

Парк на меморіалі «411-ї батареї»

Меморіал героїчної оборони Одеси

Меморіал героїчної оборони Одеси 411-ї берегової батареї - меморіальний комплекс, присвячений героїчній обороні Одеси під час Великої Вітчизняної війни. До складу меморіального комплексу входять музей, виставка військової техніки під відкритим небом, батарея берегової оборони, великий засаджений дубами парк. Меморіал героїчної оборони Одеси знаходиться на південній околиці Одеси і відноситься до Київському району.

Батарея під час війни

За час оборони Одеси 411-та батарея справила 220 бойових стрільб, в тому числі по скупченнях живої сили і бойової техніки ворога. Було витрачено більше двохсот тисяч снарядів. З 15 на 16 жовтня 1941 артилеристи батареї випустили 230 бойових снарядів, а в 5 ранку за наказом підірвали батарею і відправилися на захист Севастополя.

Створення меморіального комплексу

Цікаво, але ідея створення Меморіалу спочатку належала не владі, а ряду трудових колективів і громадських організацій Одеси. Їх заклики в лютому 1975 р. були опубліковані в «Вечірньої Одесі», ініціатива була схвалена Одеським міським та обласним комітетами Компартії України. Був створений Штаб Міськкому партії по будівництву Меморіалу. Значний внесок у створення і розвиток Меморіалу внесли багато підприємства, установи та вищі навчальні заклади міста.

За кілька років до цього, рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів № 381 від 28.07.1971 р. вогнева позиція батареї берегової оборони № 411 взята під державну охорону як історичне місце.
9 травня 1975 відбулося урочисте відкриття меморіалу 411-ї батареї. Відкривав меморіальний комплекс знаменитий російський письменник-фронтовик Костянтин Симонов, який відвідував батарею під час спекотних боїв літа 1941 року. З роками меморіал став одним з улюблених місць відпочинку одеситів і місцем проведення пам'ятних заходів, пов'язаних з історією Великої Вітчизняної війни.

Експозиція музею

На території меморіалу під відкритим небом розташована виставка військової техніки і озброєння армії періоду Великої Вітчизняної війни. У тому числі тут знаходиться відомий одеський «танк» НІ («На переляк»). Це звичайний трактор, обшитий противопульной бронею (котловим залізом). Такі машини виготовлялися силами захисників обложеного міста під час оборони Одеси.
Серед експонатів, на ділянці залізничної колії стоїть бронепоїзд, аналогічний тому, які вироблялися в дні оборони міста на заводі ім. Січневого повстання. На іншій ділянці виставлений трамвай, який у 1941 році ходив за маршрутом «Одеса-фронт» Також під відкритим небом з березня 1980 року виставлена ​​післявоєнна підводний човен «Малютка» М-296 (А615, заводський номер 702). На човен нанесено позначення М-305, яке в ВМФ ніколи не використовувалося.
У парку навколо музею відновлена ​​лінія оборони з окопами, вогневими позиціями артилерійських і мінометних батарей. Відкрито музей.

Храм

9 травня 2006, митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел урочисто заклав камінь у фундамент храму на території меморіалу на честь святого великомученика Георгія Побідоносця, покровителя православного воїнства. Митрополит Агафангел встановив пам'ятний хрест та заклав капсулу з грамотою. В основу майбутнього храму були закладені також частка мощей святого великомученика й цілителя Пантелеімона, земля і камінь зі святого граду Єрусалиму, ікона Воскресіння Христового з пелюстками рослин з Гетсиманського саду, а окроплені святині були водою, набраної в річці Йордан. Храм був урочисто відкритий восени 2009 року.